Aktualności w SharePoint Online

#Office 365, #SharePoint, #PowerApps, #Flow, #MS Graph, #Webcon BPS, #Running & #Technology

Aktualności w SharePoint Online

Dziś w kilku słowach o tym jak szybko i sprawnie tworzyć i publikować aktualności w SharePoint Online.

Zawsze gdy tworzymy nową stronę, niezależnie czy jest to strona typu Communication Site lub Team Site, modułem który pojawi się w centralnej części jest są aktualności – News. Moduł ten pozwala na tworzenie i udostępnianie w ramach organizacji przygotowanych przez nas aktualności lub też na publikowanie linkowanych, np. ze źródeł zewnętrznych, treści.

Tworzenie nowych aktualności.

Nowy artykuł/news mogę utworzyć w dwóch miejscach. Możemy skorzystać z menu na poziomie witryny lub też bezpośrednio z menu na poziomie modułu aktualności.

Jeżeli zdecyduję się utworzyć nowy artykuł korzystając z menu w module aktualności, zostanę od razu przeniesiony na nową, pustą stronę, na której mogę zacząć umieszczać treści.

Jeżeli wybiorę natomiast opcję tworzenia dostępną na poziomie witryny, na początku będę miał możliwość wyboru jednego z trzech dostępnych szablonów.

Wybieram jeden z dostępnych szablonów i przechodzę do tworzenia artykułu.

Ponieważ każdy tworzony artykuł tak naprawdę jest stroną, mam takie same możliwości edycji wyglądu oraz układu elementów jak w przypadku każdej strony typu modern. Mogę między innymi zmieniać obrazy wykorzystywane jako baner, dodawać, usuwać, przestawiać i edytować treść w webpartach, przesuwać sekcje, modyfikować i układ zmieniając ilość tworzących je kolumn, i oczywiści umieszczać na niej dowolne webparty.

Kiedy już utworzę swój artykuł i zmodyfikuję układ strony według swoich preferencji mam możliwość zapisania jej jako szablon, który będę mógł wykorzystać w przyszłości dodając kolejne artykuły.

Od teraz, za każdym razem gdy tworze nowy post mogę szybko skorzystać z utworzonego szablonu. Szablonów takich mogę oczywiście przygotować znacznie więcej, np. po jednym dedykowanym szablonie dla każdej z kategorii aktualności lub dla każdego z działów, który publikuje treści na firmowym intranecie.

Tak jak wspomniałem wcześniej, każdy artykuł jest strona typu modern, który jest zapisany w bibliotece. Dzięki temu mam możliwość dodania dodatkowych kolumn, które mogą zawierać właściwości opisujące moje artykuły. Na przykład mogę dodać kolumnę dzięki której określę, czy publikowana przeze mnie treść dotyczy całej firmy czy tylko konkretnego działu.

Dodaję kolumnę, otwieram utworzony wcześniej artykuł i z menu wybieram opcję „Page details”. Utworzona kolumna pojawiła się w sekcji „Properties” i mogę już wybrać interesującą mnie wartość.

Co zyskuję dzięki temu? Teraz mogę np. skonfigurować mój webpart aktualności (umieszczony na stronie głównej lub w każdym innym, dowolnym miejscu mojej kolekcji witryn) w taki sposób, aby wyświetlał jedynie te artykuły, które przeznaczone są dla działu IT.

Przechodzę do edycji strony, wybieram opcję edycji webpartu aktualności i w sekcji „Filter” definiuję interesujące mnie ustawienia. Jako filtr wybieram właściwości strony (Page properties), jako właściwość wybieram utworzona kolumnę „Department” a jako wartość „IT”.

Po zapisaniu zmian webpart będzie wyświetlał poflirtowane artykuły.

Jakie jeszcze możliwości daje moduł aktualności? Możemy zdefiniować z jakiego źródła mają pochodzić wyświetlane artykuły. Domyślnie prezentowane są te, które zostały utworzone na danej witrynie. Możemy jednak to zmienić i wybrać kolekcje witryn, z których treści chcemy prezentować.

Możliwe jest także zdefiniowanie kolejności w jakiej mają być prezentowane aktualności. Jeżeli chcę, wybrane artykuły mogę „przypiąć” i będą wtedy pojawiać się zawsze jako pierwsze, przed pozostałymi artykułami wyświetlanymi np. chronologicznie.  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *